Podjetniki, obrtniki in društva – danes je že praktično nepredstavljivo, da nimate svoje spletne strani. Ali zanjo tudi ustrezno skrbite? Če svoje spletne strani ne vzdržujete, je samo vprašanje časa, kdaj bo prišlo do kakšnega zapleta.
Statistika centra SI-CERT kaže, da so v zgolj 6 mesecih, od decembra 2012 do maja 2013, obravnavali 1300 primerov slovenskih spletnih mest, ki so doživela t.i. razobličenje – tujec jim je vdrl v strežnik in zamenjal vstopno stran s svojim sporočilom. Vsi ti primeri so bili posledica nevzdrževanega sistema za urejanje vsebin. Na SI-CERT poudarjajo: »Lastniki spletnih strani v Sloveniji se še premalo zavedajo, da če za spletno mesto ne poskrbijo, je samo vprašanje časa, kdaj bo prišlo do takšnega ali drugačnega zapleta. Odpravljanje posledic zlorabe spletnega mesta bo terjalo določen čas in denar, nedostopnost vaše strani ali spletne trgovine pa povzroči tudi izgubo strank, poslovno škodo in prav gotovo ne prispeva k vaši dobri podobi.«
Skrb za domeno
Pomemben »inventar« podjetja ali društva, na katerega se pogosto pozablja, je tudi domena. Na nacionalnem registru slovenskih domen Register.si pozivajo imetnike .si domen naj preverijo, če so podatki o njihovi domeni pravilni in posodobljeni. Še posebej pozorni naj bodo na elektronski naslov, ki so ga navedli pri registraciji domene. »Elektronski naslov nosilca domene je ključ do vseh sprememb na domeni. Če ima do tega elektronskega naslova dostop nekdo drug poleg vas, lahko domeno prenese brez vaše vednosti. Potem pa vas čaka mučna pot reševanja nevšečnosti. Odveč je opozarjati, da se to zelo rad zgodi pri (bivših) poslovnih partnerjih.«
Vsi nasveti na enem mestu
Če sami nimate dovolj znanja, nalogo vzdrževanja podelite strokovnemu izvajalcu. Je pa vsekakor dobro, da se seznanite z nekaterimi osnovnimi nalogami in tveganji, ki vas čakajo. V pomoč vam je lahko vodič ABC varnosti za lastnike spletnih strani, ki sta ga pripravila SI-CERT in Register.si. V priročniku boste našli vse na enem mestu – nasvete za vzdrževanje spletne strani, skrb za domeno ter kontaktne naslovi, kamor se lahko v primeru težav obrnete po pomoč.
Oglejte si tudi video, kaj vas lahko doleti, če ne vzdržujete svoje spletne strani:
Blog zapis so pripravili na nacionalnem centru za posredovanje pri omrežnih incidentih SI-CERT